Žafran je gomoljasta večletna rastlina, ki zraste 10-30 cm.
Kot začimba se uporabljajo rumeno-oranžne nitke, ki so pravzaprav prašniki v cvetu žafrana. Vsak cvet ima le tri nitke. (Te nitke se morajo ročno izvleči iz cveta, tudi sam cvet se mora ubrati z roko – to je razlog, zaradi katerega je žafran tako drag. Za 1 kg žafrana je treba uporabiti okrog 200.000 cvetov).
Ima ostro grenko aromo.
SHRANJEVANJE IN UPORABA
Žafran je zelo občutljiv na svetlobo in vlago. Hranimo ga na suhem in temnem mestu. Lahko se ovije v folijo in shrani v čvrsto zaprt kozarec ali pločevinko. Ker žafran vpija vonj, moramo biti pozorni, da je mesto, kjer se bo shranil, čisto in brez vonja.
KULINARIČNA UPORABA
Kruh, kolači; pijače; sladoled, deserti; juhe, ribje meso, govedina, riž, morske jedi, lupinarji, paradižnikove omake, fižol, jedi iz stročnic, zelenjava (zelje, jajčevci, krompir, redkev, kumare, bučke, zelena, čebula), jogurt, jabolka.
Jedi dodamo zelo malo žafrana, saj je prevelika količina lahko toksična. Pol žličke v prikuhi zadostuje za 6 oseb.
Pred uporabo je treba žafran potopiti v vrelo vodo, da se bolje osvobodi njegova aroma (če je žafran v prahu to ni potrebno). Vzamemo sorazmerje 1 žličica žafrana 3 žličke vode, in pustimo najmanj 2 uri potopljeno (lahko tudi do 12 ali 24 ur, čeprav bodo tudi 2 uri prinesle dober rezultat). Ni potrebno drobiti nitke žafrana. Potapljanje žafrana pred uporabo bo pripomoglo k uravnovešenem razprostrtu barve v jedi. (V primeru, da ste v naglici pozabili potopiti žafran na vsako žličico, dodajte 5 žličic vode in pustite 20 minut, zgnetite in takšno zmes dodajte jedi.)
Aroma žafrana bo močnejša naslednji dan.
Najbolje je dodati žafran pri koncu kuhanja.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.